‘Gayrimenkul ekim sonrası canlanacak’

İSMAİL ŞAHİN – Bucak, “Konut alımında bir erteleme var ama bu ertelemenin getirdiği bir stres de söz konusu. Bana göre gayrimenkul şu anda alınır. Çünkü faizlerin düştüğü dönemde fiyatlar adım adım artmaya başlar. Dolar bazlı düşüş olabilir ama fiyatlarda büyük gerileme beklemiyoruz. Türkiye şu anda ekonomi politikaları bakımından iyi gidiyor. Yabancı yatırımları gelmeye başladı; mali disiplin açısından iyi gidiyoruz ve 2025’in ortalarından itibaren daha iyi olacağını göreceğiz. Gayrimenkul sekötrünin ise eylül ayından itibaren canlanacağını öngörüyoruz” dedi.

Alıcıda bir güven travması oluştuğunun altını çizen Bucak, “Fiyata güvenmiyor. Dubai’de bütün datayı paylaşıyor. Bu şeffaflığın karşılığı yılda 100 milyar dolar. Bize 3,5 milyar dolar geliyor. Ama 2,8 milyar dolar da Türkler dışarıdan konut alıyor. Turizmde gelirimiz 50 milyar dolar, 55-60 milyon kişi getirmeye çalışıyoruz. Biz ise 100 bin yatırımcı getirip 100 milyar dolar gelir sağlayabiliriz.” Bucak, mayıs başı lanse ettikleri Yedi Mavi projenin rekor ilgi gördüğünü de kaydetti.

Lüks hız kesmedi

Ultra lüks projelerde satış probleminin olmadığını dile getiren Bucak, “Metrekaresi 15 bin Euro’dan fiyatlarla satılıyor. Peşin fiyatına hem de gidiyor. Dünyada da bu trend devam ediyor. Sadece İstanbul’da 500’ün üzerinde proje var. META’da 55 bin anlık reklam var Türkiye genelinde” dedi.

Yüzde 25 kalkarsa

Kirada yüzde 25 sınırı kaldırılmasına da değinen Bucak, “Mal sahipleri 4 gözle bekliyor, bir çok dava açılacak, yüzde 30-40’ı evlerini terk edip daha ucuz bir muhitte ev tutmak zorunda kalacak. Bu boşalan evler bir arz fazlalığı yataracak ama kira fiyatları düşmeyecek” öngörüsünde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir